SETI@home
Duomenų de-čirpinimas

Neverta sakyti, kad labai nepanašu jog kitos planetos nejudėtų Žemės atžvilgiu. Jūs tikriausiai pamenat, kad mes, o ir mūsų teleskopas Aresibe, zvimbiam kartu ant besisukančios aplink savo ašį planetos, kuri sukasi aplink Saulę, o ši savo ruožtu laikosi orbitoje aplink Paukščių Tako galaktikos centrą, ir t.t. Mes galime drąsiai manyti, kad mūsų nežemiški draugai yra lygiai tokioj pat situacijoje.

Signalai pasiųsti iš judančio siųstuvo ir/arba priimti judančio imtuvo yra veikiami reiškinio vadinamo „Doplerio efektu“. Pavyzdžiui, kai girdite pypsinčią ir pro šalį važiuojančią mašiną, garso dažnis—arba aukštumas— keičiasi kai tik mašina pravažiuoja pro jus.

Nors mūsų tolimi draugai mums ir nepypsi, o siunčia mums elektromagnetines bangas. Jų signalas bus iškraipytas abipusio mūsų sistemų judėjimo beveik taip pat kaip ir ir judančios mašinos pypsėjimas. Toks čirpiantis signalas, bėgant laikui, atrodytų keičiantis dažnį, taip kaip parodyta grafike dešinėje. Kad susitvarkytų su čirpimu SETI@home ekrano užsklanda analizuoja duomenis daugybę kartų, bandydama nustatyti daugybę įvairių galimų Doplerio pagreitinimų. Pirmiausiai ekrano užsklanda matematiškai iš duomenų pašalina būdingą doplerio pagreitinimą ar kitaip „čirpimą“. O tada gautus „sulėtintus“ duomenis perduoda GFT (Greitosios Furjė Transformacijos) procedūroms. Tai vadinima duomenų „de-čirpinimu“. SETI@home atlieka šią procedūrą daugelyje intervalo [-50 Hz/sek, +50 Hz/sek] taškų. Mažiausiai 0,075 Hz dažnio rezoliucijai , mes patikriname intervale [-10 Hz/sek, +10 Hz/sec] net 5409 galimus skirtingus iškraipymo greičius!

 
Grįžti į SETI@home puslapį {ten neversta}
Copyright ©2001 SETI@home
 
Grįžti atgal į indeksą
Lithuanian translation by mašaliukas aka sidabriniai vilkai.
No copyright. if you like to use the translation, please put link to my page too. Thank you.